MVM-200-QA Magnetic Flow Meter Magnetic Flow Meter [5 .. 200 lpm, 4 .. 20 mA]
Water like liquids
Frequency and Analog 4..20mA
MVM-200-QA Magnetic Flow Meter
MVM-200-QA Magnetic Flow Meter
MVM-200-QA Magnetic Flow Meter
MVM-200-QA Magnetic Flow Meter
Magnetic Flow Meter [5 .. 200 lpm, 4 .. 20 mA]
Online price starting with:
Fully stocked
Dispatch will be within 2 days
Quantity Discounts Off Price
Amount
5+
Discount
10%
20%
Price
Flow ranges
ModelMinMaxoutput signal starts
MVM-200-QA5 l/min200 l/min~ 4 l/min
Scope of delivery
  • Magnetic Flow Meter
  • Calibration certificate
  • Packing box
  • MAG-VIEW Manual
  • (optional) instrument cable
Features of MVM-200-QA Magnetic Flow Meter
  • Makes liquid flows visible by
    1. Frequency output
    2. Analog output (4..20 mA)
    3. Blinking LED (green)
  • No mechanical wear
  • No moving parts
  • Ease of mounting and operation
  • Mounting in any position
  • Free pipe cross section
  • No additional pressure drop
  • Fast response (<100 ms)
  • Insensitive with contaminated liquids
  • Ideal solution for interference free operation combined with a long-life cycle
  • Can be used in areas where flow sensors with moving parts cannot be applied
Technical specifications
Measurement / control system
Flow range
5 … 200 l/min
Accuracy
±0.7 % of reading ±0.3 % of range
(incl. factory calibration certificate; test conditions: water 23°C)
Repeatability
1 % FS
Max. flow rate
240 l/min
Temperature rating
Ambient temperature: -15..60°C
Storage temperature: -15..60°C
Operating pressure
10 bar(a) (20 °C), 8 bar(a) (40 °C), 6 bar(a) (60 °C), 5 bar(a) (80 °C)
Nominal diameter
DN 20
Flow / alarm indication
Green LED: flow proportional flashing
Signal output starting from
~ 4 l/min
Medium
Water and other conductive liquids
(minimum conductivity of 20 μS/cm)
Medium Temperature
± -15.. 80 °C (not freezing)
Rangeability
1:40
Response time (sensor)
< 100 ms
Mechanical parts
Material (wetted parts)
Housing: ABS
In contact with fluid:
Electrodes and ground rings: Stainless Steel 1.4404
Process connections: PVDF
Measuring pipe: PVDF
O-Rings: EPDM
Process connections
G 1'' BSP male thread
Sealing material
EPDM
Weight
0.7 kg
Ingress protection
IP65
Electrical properties
Power supply
12 .. 24 Vdc ±10%
Max. power consumption
Typical 1.1 W, max. 3.6 W
Electrical protection measures
short-circuit proof,
protected against polarity reversal
Analog output
4 … 20 mA
Frequency output
Pulse rate / K-factor : 200 pulses/l
Resolution : 5 ml/pulse
Signal shape : Push-Pull
Signal shape
Square wave signal, duty cycle 50:50 (Push-Pull)
Signal current
Max. 100 mA
Pin assignment
PIN 1: +12…24 VDC+10%